Do 26/01 ao 26/01 do 2019

Xornada de formación dos equipos de dinamización da lingua galega. Sumando espazos, espallando lingua

Comeza: 26/01/2019 09:30 | Remata: 26/01/2019 20:15

Onde: Salón de actos do Pazo de San Roque. Santiago de Compostela | |

Volver

PROGRAMA

Sesión de mañá - 26 de xaneiro de 2019

09:30 h - 10:00 h - Recollida de documentación

10:00 h - 10:15 h - Presentación e inauguración da xornadas.

Valentín García Gómez, secretario xeral de Política Lingüística

Elvira María Casal García, subdirectora xeral de Planificación e Dinamización Lingüística

Sabela Gil Gil, coordinadora central dos EDLG

10:15 h - 11:00 h - Toponimízate e a dinamización da lingua - Vicente Feijoo Ares - Seminario de Onomástica da Real Academia Galega

11:00 h - 11:40 h - A oralidade nos camiños do vento - Manuel Maseda Deán (IES Maximino Romero de Lema, de Baio)

11:40 h - 12:00 h - A dinamización do galego a través dos proxectos eTwinning - Marcos Vence Ruibal (IES San Clemente, de Santiago de Compostela)

12:00 h - 12:20 h - Pausa

12:20 h - 12:40 h - Cholo e Nela: a dinamización desde a educación infantil á contorna - Ignacio Hermida González e Carlos Luís Rodríguez Calvente (CEIP Plurilingüe Julio Gurriarán Canalejas, do Barco de Valdeorras)

12:40 h - 13:00 h - Construíndo a comunicación na infancia desde un laboratorio audiovisual - Ana Isabel Pérez Tomé (CEIP do Carballal, de Marín)

13:00 h - 14:00 h - Visita guiada á exposición Alba de Gloria no Panteón de Galegos Ilustres

Sesión de tarde - 26 de xaneiro de 2019

16:00 h - 16:30 h - A lingua e a gamificación - Ana María Fernández Moreiras (IES A Cachada, de Boiro)

16:30 h - 16:50 h - Está ben ser diferentes - Verónica Fernández Vázquez (CEIP de Cervo)

16:50 h - 17:45 h - Applícate o conto e entra no xogo - Martiño Ramos Soto (CPI Virxe da Saleta, de Cea) e Francisco Manuel Paradelo Rodríguez (CIFP A Carballeira - Marcos Valcárcel, de Ourense)

CuntiStar, normalización e dinamización máis alá das aulas - Natividad J. Diéguez Pardo e Javier Carballo Vales (CPI Aurelio Marcelino Rey García, de Cuntis)

17:45 h - 18:15 h - Pausa

18:15 h - 18:45 h - Os medios de comunicación e a promoción da lingua: Informadeiro e roteiros virtuais - Serxio Rosales López (CEIP de Viñagrande-Deiro, de Vilanova de Arousa)

18:45 h - 19:15 h - A lingua delas, a nosa lingua: un proxecto de innovación en dinamización da lingua por Lidia Fernández Pastoriza e Avelino Turnes García (IES Aquis Celenis, de Caldas de Reis)

19:15 h - 20:00 h - aRi[t]mar ou a divulgación da lingua no ámbito da lusofonía - A. Gonzalo Constenla Bergueiro (EOI de Santiago de Compostela).

Actuación de Lois Pérez

20:00 h - 20:10 h - Clausura

  • Xornada/Congreso
  • Secretaría Xeral de Política Lingüística
  • Rede de Centros de Estudos Galegos